Hosting Stron Internetowych .pl

Co to jest VPS (serwer wirtualny)?

Hosting Stron Internetowych Gdy mowa o hostingu, najczęściej ma się na myśli usługę udostępniania zasobów danego serwera (tzw. hosting współdzielony). W takiej sytuacji jedna “maszyna” jest dzielona między kilku klientów. Każdy z nich opłaca pakiet (obejmujący np. przestrzeń na dysku czy limity na ustalonym poziomie).

Jednak hosting współdzielony zapewnia dostęp wyłącznie do części zasobów jednego urządzenia. Klient nie ma możliwości konfigurowania serwera, wyboru systemu operacyjnego czy instalowania aplikacji. Wybór ustawień ogranicza się wyłącznie do wyboru niektórych opcji w panelu hostingowym.

Dla osób dla których takie rozwiązanie jest niewystarczające przeznaczona jest usługa serwera wirtualnego – czyli VPS. Co to takiego?

Sprawdź szybkie serwery VPS w Polsce od 20 zł / m-c.

Idź do SeoHost.pl »

VPS – czyli serwer wirtualny

VPS (ang. Virtual Private Server) to odizolowane środowisko serwerowe funkcjonujące w ramach jednego urządzenia z gwarancją niektórych zasobów takich jak przestrzeń dyskowa, procesor czy RAM. Oferowany przez hostingi do uruchamiania własnych stron internetowych, aplikacji czy usług.

Dzięki wirtualizacji, tak wydzielony serwer wirtualny daje klientowi możliwość jego pełnej konfiguracji. Każda z wirtualnych maszyn jest od siebie odseparowana. Przydzielona moc obliczeniowa nie może być udostępniona innym klientom – nawet w momencie szczytowego obciążenia serwera.

Serwer VPS może przyjąć dwie główne formy – w zależności od zastosowanego typu wirtualizacji. Może to być:

Dlaczego warto wybrać VPS?

VPS uznawany jest za rozwiązanie pośrednie pomiędzy serwerem dedykowanym a hostingiem współdzielonym. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami, które zostaną docenione przez wymagającego użytkownika.

Warto wiedzieć o tym, że VPS:

Czy VPS to zawsze dobry wybór?

Oczywiście nie jest tak, że VPS to rozwiązanie dla wszystkich. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem hostingu właśnie w tej formie – przyjrzyj się także wadom tego typu usługi.

Otóż pamiętaj o tym, że VPS:

Zatem – wypada w tym miejscu podsumować, dla kogo najlepszym rozwiązaniem będzie serwer VPS. Otóż jest to dobra oferta dla rozbudowanych serwisów o dużym ruchu lub aplikacji czy strony wymagających niestandardowych rozwiązań, których nie udostępniają hostingi współdzielone. Sprawdzi się to w przypadku np. sklepów internetowych, serwerów pocztowych, serwisów z grami online czy innych portali wymagających dużego obciążenia oraz mających rozbudowane funkcjonalności.