Hosting Stron Internetowych .pl

Co to jest Hosting SEO?

Hosting Stron Internetowych Strona internetowa – żeby była widoczna dla odwiedzających – powinna być widoczna w wyszukiwarkach. Proces optymalizacji strony pod wyszukiwarki nazywa się SEO. To szereg działań, które mają sprawić, że strona będzie jak najlepiej oceniana przez algorytmy wyszukiwarki.

Wskaźniki Core Web Vitals, które są brane pod uwagę przez Google podczas oceny jakości witryny, w dużej mierze opierają się na tym, jak szybko ładuje się strona. Obok optymalizacji kodu źródłowego witryny, kompresowaniu zdjęć, dbaniu o uporządkowaną strukturę prezentowanych treści, bardzo istotne jest także to… gdzie znajdują się pliki.

Hosting – czyli miejsce, na którym mieszczą się pliki potrzebne do wyświetlenia witryny – ma wpływ na to, jak postrzegana jest strona przez algorytmy Google. Kiepski serwer może okazać się “wąskim gardłem” dla witryny, uniemożliwiając jej prawidłowe i szybkie ładowanie. W konsekwencji – strona będzie gorzej postrzegana przez algorytmy, ale także… przez samych odwiedzających. Jak może w tym wszystkim pomóc hosting SEO?

Sprawdź szybki polski hosting SEO z dyskami NVMe. Od 47 zł / rok.

Idź do SeoHost.pl »

Hosting SEO – czyli co?

Hosting SEO to nazwa stosowana na usługę hostingową, która zoptymalizowana jest pod roboty wyszukiwarek internetowych (np. Google).

W jaki sposób? Otóż takie pakiety opierają się na udostępnianiu zasobów “na najwyższym poziomie”.

Poprzez zapewnienie większych przepustowości, szybkości odczytu i zapisu, braku uciążliwych limitów, hosting może sprawić, że strona internetowa będzie działać szybko i optymalnie.

Jeżeli – przy odpowiednich parametrach hostingu – strona dalej ładuje się zbyt wolno, możesz mieć pewność, że problemy z optymalizacją nie odnoszą się do hostingu. Wówczas przyczyny szukać trzeba gdzie indziej.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając hosting SEO?

Gdy decydujesz się na hosting SEO, warto kierować się nie tylko “etykietą”, że serwer sprzyja pozycjonowaniu. Lepiej dokładnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Szybki dysk

Żeby strona była w stanie szybko się wyświetlić, potrzebny jest błyskawiczny dostęp do pliku. Aby było to możliwe, konieczny jest dysk, który zapewnia wysoką prędkość odczytu oraz zapisu. Standardowe dyski talerzowe HDD zupełnie się w tym nie sprawdzą (są po prostu za wolne). Gdy interesuje Cię hosting SEO, powinien on opierać się na nowszych technologiach – szybkich nośnikach SSD lub SSD NVMe.

Przydział zasobów

Serwer to rodzaj komputera. Wykorzystuje on podobne podzespoły jak komputery wykorzystywane na co dzień (oczywiście mają one znacznie bardziej rozbudowane parametry i są zoptymalizowane pod stałą pracę i duże obciążenia).

Serwery, tak samo jak komputery, korzystają także z procesora oraz pamięci RAM. Warto zadbać o to, aby w przypadku danego hostingu można było liczyć na minimalny przydział mocy obliczeniowej. Powinno to być przynajmniej 1 GHz (lub 1 rdzeń) CPU oraz 1 GB RAM.

Udostępnianie wielu adresów IP

W przypadku niektórych hostingów SEO możesz liczyć na bazę wielu adresów IP – odrębnych dla każdego klienta. To bardzo istotne rozwiązanie, które może uchronić Cię przed sytuacją, w której strona innego klienta hostingu zaszkodziłaby reputacji Twojej strony. To także bardzo istotne dla pozycjonerów, którzy budują “zaplecza” SEO składające się z dziesiątek witryn.

Obsługa nowych technologii i aktualizacje

Dobrze, aby hosting był “przygotowany” na nowe technologie, które są w stanie zdecydowanie odciążyć serwer, zapewniając tym samym szybkie ładowanie witryny. Silniki pamięci podręcznej Redis czy Memcached sprawiają, że wstępnie przetworzone dane przechowywane są w pamięci szybkiego dostępu, co znacząco odciąża interpreter PHP. Także oprogramowanie typu LiteSpeed jest w stanie zapewnić większą wydajność serwera.

Hosting SEO musi być przy tym na bieżąco aktualizowany, aby dało się korzystać z najnowszych technologii, zapewniających szybkie i bezpieczne działanie. Dlatego też taki serwer powinien obsługiwać najnowsze wersje języka PHP. SEO hosting powinien także umożliwiać nawiązywanie połączeń przy użyciu najnowszej generacji protokołu HTTP – HTTP/3.

Nieuciążliwe limity

Do największych bolączek hostingów współdzielonych na pewno należą ograniczenia i limity nakładane na klientów. Są one stosowane po to, aby jeden klient nie zdominował zasobów serwera, utrudniając działanie hostowanym stronom czy aplikacjom internetowym. Gdy za mocno ograniczony jest transfer, strona może przestać być dostępna w momencie, w którym stanie się zbyt popularna. Z kolei zbyt uciążliwy limit jednoczesnych połączeń HTTP może sprawić, że połączenia poszczególnych odwiedzających będą po prostu zrywane.

Dlatego też, hosting SEO powinien mieć spory zapas gdy chodzi o limit transferu (a najlepiej, żeby była to oferta bez limitu transferu), dopuszczalna liczba jednoczesnych procesów PHP powinna wynosić minimalnie 10, a limit jednoczesnych połączeń HTTP powinien być nie mniejszy niż 1000.

Uptime

Bardzo istotna jest kwestia uptime’u czyli faktycznej dostępności usługi. Gdy parametr ten wynosi 99,9% oznacza to, że serwer może być niedostępny wyłącznie przez 0,1% w skali miesiąca – co de facto przelicza się na 45 minut. Oznacza to, że dostawca usług zobowiązuje się, że prace serwisowe lub awarie nie będą trwać dłużej.

Kwestia uptime’u powinna znaleźć się w SLA – czyli Service Level Agreement. To zapis w umowie (lub rzadziej – odrębna umowa), w której firma zobowiązuje się do utrzymania dostępności usług na określonym poziomie. W przypadku, gdy serwer ma służyć do profesjonalnej działalności, warto mieć zabezpieczenie w formie SLA – może to być podstawą do dochodzenia ewentualnych roszczeń.

Pomoc i wsparcie techniczne

Awaria, błąd spowodowany czynnikiem ludzkim, cyberatak, niepoprawnie przeprowadzona aktualizacja – istnieje sporo sytuacji, w których Twoja strona może nagle stać się niedostępna, a do jej ponownego uruchomienia konieczna może okazać się ingerencja ze storny hostingodawcy.

Dlatego też podczas wybierania usługi, warto kierować się także poziomem obsługi. Możliwość uzyskania wsparcia w modelu 24/7 – a także korzystania z wielu kanałów komunikacji, to naprawdę przydatne rozwiązania.

Bezpieczeństwo

Hosting SEO powinien umożliwiać instalację darmowego certyfikatu SSL. W ten sposób jesteś w stanie odpowiednio zabezpieczyć stronę bez konieczności inwestowania w płatny certyfikat.

Posiadanie SSL jest także jednym z czynników branych pod uwagę przez Google podczas ratingu strony. Gdy mowa o bezpieczeństwie, należy także wspomnieć o zabezpieczeniu hostingu przed cyberatakami. Dzięki WAF (Web Application Firewall) hosting jest w stanie chronić Twoją stronę przed próbą jej przejęcia, zawirusowania itd.

Lokalizacja serwera

W przypadku, gdy serwer jest umieszczony kilka tysięcy kilometrów od odwiedzającego Twoją stronę, może się okazać, że czas reakcji zamiast kilku milisekund wynosi nawet kilkadziesiąt. To oczywiście ma wpływ na szybkość ładowania oraz na ocenę strony. Dlatego też hosting SEO (w przypadku, gdy odwiedzający stronę pochodzą z Polski) powinien opierać się na serwerach umieszczonych w Polsce (a nie np. Indiach, USA czy Australii).

Jeżeli nie hosting SEO – to co?

Hosting SEO – choć jest to usługa na najwyższym poziomie – dalej pozostaje hostingiem. Oznacza to, że jeden serwer jest dzielony przez wielu klientów. W związku z tym nie da się do końca pozbyć kwestii ograniczeń ani możliwości wystąpienia nadmiernych obciążeń maszyny.

Prawda jest taka, że hosting nie umożliwia klientowi prowadzenia zaawansowanych konfiguracji, tak jak robi to np. maszyna wirtualna czy serwer dedykowany.

Zatem czy hosting SEO jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chodzi o zapewnienie dobrego SEO dla strony? W kategorii stosunku ceny do jakości – zdecydowanie tak. Wprawdzie cloud hosting jest “o poziom wyżej”, to jednak jego cena także jest o wiele wyższa. W związku z tym dobry hosting SEO może być zupełnie wystarczający dla uzyskania ratingu strony na odpowiednim poziomie.

A co z serwerem dedykowanym? Tutaj także cena może okazać się zaporowym czynnikiem. Taka usługa jest bowiem kilka razy droższa od dobrego hostingu opartego na SSD. Do tego dochodzą trudności (i koszty) związane z administracją serwerem dedykowanym na własną rękę.Podsumowując – jeżeli zależy Ci na szybkim hostingu współdzielonym, który może sprawić, że Twoja strona będzie działać szybko, stabilnie, a przy tym będzie bezpieczna, to hosting SEO będzie idealnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, żeby przed wyborem usługi, zapoznać się dokładnie ze szczegółami oferty i przeanalizować jej parametry – a nie sugerować się samym “marketingowym” obrandowaniem hostingu jako przyjaznego SEO.