Hosting Stron Internetowych .pl

Co to jest serwer dedykowany?

Hosting Stron Internetowych Hosting to jedno z podstawowych pojęć dla każdego, kto ma przynajmniej podstawową styczność z tworzeniem stron internetowych. Taka usługa polega na udostępnianiu zasobów serwera - które to można wykorzystać np. w celu publikacji witryny WWW.

Jednak samo działanie hostingu (hostingu współdzielonego) opiera się na współdzieleniu zasobów. Jeden komputer (serwer) jest użytkowany przez wielu (niekiedy dziesiątki czy setki) klientów. Ze względu na taki stan, na każdego z klientów nakładane są różnego rodzaju limity i ograniczenia. Na hostingu współdzielonym nie zmienisz np. systemu operacyjnego, ani nie zainstalujesz aplikacji nieprzewidzianych przez usługodawcę.

Gdy hosting współdzielony staje się zbyt dużym ograniczeniem, możesz zdecydować się na rozwiązanie, które będzie skrojone pod Ciebie. Decydując się na serwer dedykowany wybierasz konkretne parametry oraz określone podzespoły, które są zamykane w maszynie oddawanej do Twojej pełnej dyspozycji.

Sprawdź serwery dedykowane w Polsce z dużą mocą obliczeniowa.

Idź do Cyberfolks.pl »

Serwer dedykowany – co to takiego?

Serwer dedykowany to serwer (komputer) udostępniany na wyłączność jednemu klientowi, z usługą jego utrzymania w data center.

Możesz wybrać dokładne parametry sprzętowe serwera – rodzaj dysku, procesor ilość pamięci RAM. Możesz także skonfigurować maszynę pod siebie – zainstalować dowolny system i aplikacje oraz wprowadzić ustawienia dostosowane do konkretnego projektu.

Serwer dedykowany jest do dyspozycji tylko jednego klienta – a zatem jest czymś diametralnie różnym od hostingu współdzielonego, który to opiera się na współdzieleniu zasobów jednego komputera.

Co do zasady spotyka się dwa podejścia do serwera dedykowanego. Może to być:

Dlaczego warto zdecydować się na serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to rozwiązanie dla osób, dla których oferta hostingowa jest niewystarczająca. Takie rozwiązanie wiąże się z szeregiem atutów docenianych przez najbardziej wymagających użytkowników.

Przede wszystkim serwer dedykowany:

Jakie wady ma serwer dedykowany?

Jak się zapewne domyślasz – serwer dedykowany nie jest pozbawiony wad. Oczywiście jest to kwestia subiektywna – nie wszystkie poniżej przedstawione kwestie muszą okazać się wadą dla każdego użytkownika.

Jednak w przypadku serwera dedykowana, musisz mieć świadomość, że jest to usługa:

Jak widzisz – dla osoby z doświadczeniem w administrowaniu serwerem, wiele z powyższych kwestii nie jest wcale słabą stroną serwera dedykowanego. Z kolei osoby, które nie mają takiego doświadczenia, mogą zdecydować się na opcję z administracją – w której oferowana usługa nie ogranicza się do udostępnienia samej maszyny, ale także dodatkowo płatnej opieki administracyjnej nad urządzeniem.

Podsumowując – serwer dedykowany to rozwiązanie dla dużych sklepów internetowych, rozbudowanych serwisów czy firm chcących zapewnić maksymalne bezpieczeństwo przechowywanych danych. To jednak rozwiązanie, które nie jest przeznaczone dla osób, którym zależy na “bezobsługowości”. Zarządzanie serwerem wymaga wiedzy i doświadczenia – czyli potrzebny jest administrator (czy to zatrudniony w Twojej firmie – czy działający w ramach dodatkowej usługi w firmie hostingowej).